moje artykuły

Mów do dziecka jeszcze w brzuchu!

Niezwykle ważną rolę w stymulowaniu rozwoju mowy odgrywają najbliższe dziecku osoby. Zachęcam, by każdy rodzic posiadał podstawową wiedzę o tym, jak rozwija i kształtuje się mowa. Pozwoli to świadomie kierować rozwojem dziecka.

Rozwój mowy zaczyna się już w okresie prenatalnym. Wykształcają się tu wszystkie niezbędne układy. Na tym etapie bardzo ważna dla kobiet w ciąży jest troska o odpowiedni tryb życia, odżywianie i właściwą pielęgnację.

Co takiego ważnego dzieje się w okresie prenatalnym?

Powstaje podstawowy organ nadawczy i odbiorczy mowy – mózg oraz drogi nerwowe. To dzięki odpowiednim strukturom mózgowym potrafimy mówić, artykułować oraz rozumieć. Mózg dojrzewa bardzo wcześnie, bo już w pierwszym trymestrze, a od trzeciego miesiąca życia płodowego jest aktywny.

Pierwszy trymestr to również okres, w którym kształtują się składowe aparatu mowy, biorące udział w tworzeniu dźwięków mowy. Są to trzy narządy: oddechowy, fonacyjny i artykulacyjny.

Bardzo wcześnie kształtuje się również organ słuchu. Jest najlepiej rozwiniętym zmysłem w pierwszych trzech miesiącach. Po urodzeniu zaś jest całkowicie dojrzały do pracy.

Droga słuchowa to najważniejszy kanał nauki mowy!

Dziecko zaczyna reagować na bodźce akustyczne między czwartym a piątym miesiącem życia płodowego. Rejestruje dźwięki mowy poprzez powłoki brzuszne matki. Szczególnie dobrze słyszy i rozpoznaje głos matki oraz uderzenia jej serca. Zapamiętuję również inne, często pojawiające się dźwięki z najbliższego otoczenia. Noworodek dysponuje więc sporym doświadczeniem akustycznym!

Dlatego mów do dziecka jeszcze w brzuchu! Czytaj bajki, opowiadaj o tym, co wydarzyło się w trakcie dnia, o tym, co akurat robisz lub śpiewaj piosenki! Do dzieła! Odpowiednie zachowania językowe są pierwszym etapem profilaktyki logopedycznej.

Zalety:

  • budujesz wyjątkową więź z nienarodzonym jeszcze dzieckiem,

  • uczysz malucha rozróżniać głos mamy i taty,

  • stymulujesz rozwój układu nerwowego, a także zmysł słuchu dziecka,

  • osłuchujesz dziecko z ojczystym językiem, co ułatwi mu kształtowanie mowy po porodzie.

separator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.